Aanwezig op de Afrika en Asian Cup zijn we niet, maar bij DFVF volgen we deze toernooien wel op de voet. Elke dag lees je op deze plek precies wat je moet weten om mee te zijn, en nog veel meer.

Met bijdragen van: Mikey Delbeke, Wout Ectors, Cédric Pollenus

Afrika Cup
21u: Nigeria 1-2 Ivoorkust

Ivoorkust wint de Afrika Cup

Na Qatar pakt ook gastland Ivoorkust de eindzege! William Troost-Ekong bracht Nigeria tegen de gang van zaken op voorsprong met een rake kopbal, maar Franck Kessié deed dat kunststukje over in de tweede helft. Sébastien Haller besliste de wedstrijd met een Zlatan-esque toets: 1-2.

Asian Cup
16u: Jordanië 1-3 Qatar

Afrika Cup
21u: Zuid-Afrika 0-0 (4-3 na strafschoppen) DR Congo

Qatar kraait opnieuw victorie, Congo vierde

Gastland Qatar wint de Asian Cup voor de tweede editie op rij. Een penalty-hattrick van Akram Afif maakte het verschil. Vele kilometers naar het westen sleepten Hugo Broos en Zuid-Afrika de bronzen plak op de Afrika Cup in de wacht tegen een veredeld Congolees B-elftal.

Rustdag.

Rustdag.

Asian Cup
16u: Iran 2-3 Qatar

Afrika Cup
18u: Nigeria 1-1 (4-2 na strafschoppen) – Zuid-Afrika
21u: Ivoorkust 1-0 DR Congo

Finales

De finales zijn Jordanië – Qatar en Nigeria – Ivoorkust!

Asian Cup
16u: Jordanië 2-0 Zuid-Korea

Australië en Japan lagen er al uit, nu sneuvelt het Zuid-Korea van Heung-min Son en Jürgen Klinsmann op een zucht van de finale. Jordanië is de verrassing van het toernooi en schopt het voor het eerst in zijn geschiedenis tot de finale. De Jordaniërs weten duidelijk wat ze doen, getuige de zeven schoten op doel voor en geen enkel tegen met amper 30% balbezit op de teller. Mousa Al-Taamari (ex-OH Leuven) nam het tweede doelpunt voor zijn rekening. Opvallend: in poule E eindigde Jordanië pas op plaats drie, op twee punten van Bahrein en één punt achter … Zuid-Korea.

Rustdag.

Rustdag.

Asian Cup
12u30: Iran 2-1 Japan
17u: Qatar 1-1 (3-2 na strafschoppen) Oezbekistan

Afrika Cup
18u: Mali 1-1 (1-2 na verleningen) Ivoorkust
21u: Kaapverdië 0-0 (1-2 na strafschoppen) Zuid-Afrika

Spektakeldag op beide toernooien

Japan ligt er net als medefavoriet Australië uit op de Asian Cup. Het verloor van Iran, dat het in de halve finale opneemt tegen titelverdediger Qatar. Jordanië – Zuid-Korea is de andere affiche. Twee Arabische landen door dus, wat een contrast met de Afrika Cup. Daar worden de halve finales Nigeria – Zuid-Afrika en DR Congo – Ivoorkust. Ivoorkust kroop vandaag andermaal door het oog van de naald tegen Mali, want in een wedstrijd met drie rode kaarten – waaronder een voor Odilon Kossounou (ex-Club Brugge) op slag van rust – wiste Simon Adingra (ex-Union) de openingsgoal van Nene Dorgeles (ex-Westerlo) pas uit in de 90e minuut, om zo verleningen uit de brand te slepen. Tot daar de Belgische link? Absoluut niet: na een bijzonder zwakke penaltyreeks met zes gemiste pingels geraakte Hugo Broos met Zuid-Afrika voorbij Kaapverdië.

Asian Cup
12u30: Tadzjikistan 0-1 Jordanië
17u: Australië 1-1 (1-2 na verlengingen) Zuid-Korea

Afrika Cup
18u: Nigeria 1-0 Angola
21u: DR Congo 3-1 Guinee

De halve finales krijgen vorm

Op de Afrika Cup krijgen we in de halve finales de affiches Nigeria – Kaapverdië/Zuid-Afrika en DR Congo – Mali/Ivoorkust. In Azië wordt het Jordanië – Zuid-Korea en Iran/Japan – Qatar/Oezbekistan. De eindfase is volop ingezet.

Rustdag in beide toernooien vandaag.

Asian Cup
12u30: Bahrein 1-3 Japan
17u: Iran 1-1 (5-3 na strafschoppen) Syrië

Asian Cup
12u30: Oezbekistan 2-1 Thailand
17u: Saoedi-Arabië 1-1 (2-4 na strafschoppen) Zuid-Korea

Afrika Cup
18u: Mali 2-1 Burkina Faso
21u: Marokko 0-2 Zuid-Afrika

Hugo Broos opnieuw naar kwartfinale

Het Zuid-Afrika van Hugo Broos wint met 0-2 van Marokko. Alle Noord-Afrikaanse landen zijn zo uitgeschakeld. De acht kwartfinalisten van de vorige editie zijn er nu niet meer bij.

Asian Cup
12u30: Irak 2-3 Jordanië
17u: Qatar 2-1 Palestina

Afrika Cup
18u: Kaapverdië 1-0 Mauritanië
21u: Senegal 1-1 (4-5 na strafschoppen) Ivoorkust

Ivoorkust schakelt titelverdediger uit

Thuisland Ivoorkust knikkert titelverdediger Senegal uit het toernooi. Het kruipt voor een tweede keer door het oog van de naald door pas in de 85e minuut langszij te komen vanop de stip en het dan af te maken in de strafschoppenreeks.

Desondanks moet gezegd dat de Ivorianen onder de nieuwe coach een pak beter voor de dag kwamen. De favorietenrol mogen we hen nog niet toedichten, denkend aan de bijzonder matige groepsfase, maar de blik is ongetwijfeld al op de finale gericht.

Asian Cup
12u30: Australië 4-0 Indonesië
17u: Tadzjikistan 1-1 (5-3 na strafschoppen) Verenigde Arabische Emiraten

Afrika Cup
18u: Equatoriaal-Guinea 0-1 Guinee
21u: Egypte 1-1 (7-8 na strafschoppen) DR Congo

Doelman Lionel Nzau zet beslissende strafschop om tegen Egypte en trapt Congo naar de kwartfinale

Ook Guinee wist zich ten koste van Equatoriaal-Guinea te plaatsen voor de volgende ronde (0-1).

Op de Asian Cup stoten Australië en Tadzjikistan door naar de kwartfinale. Voor Indonesië en de Verenigde Arabische Emiraten zit het toernooi erop.

Afrika Cup
18u: Angola 3-0 Namibië
21u: Nigeria 2-0 Kameroen

Angola en Nigeria naar de kwartfinales

Overtuigende prestaties van Angola en Nigeria vandaag. De eerste partij was een heus spektakelstuk met twee rode kaarten, de tweede stond bol van de defensieve flaters. Kameroen vertrekt terug naar huis zonder ooit echt aan het toernooi begonnen te zijn. En met een keeperskwestie.

In beide toernooien houden we vandaag een rustdag. In Afrika staan de eerste twee knock-outmatchen morgen op het programma, in Azië begint de volgende ronde een dag later.

Asian Cup
12u30: Jordanië 0-1 Bahrein (groep E)
12u30: Zuid-Korea 3-3 Maleisië (groep E)
16u: Kirgizië 1-1 Oman (groep F)
16u: Saoedi-Arabië 0-0 Thailand (groep F)

Asian Cup
12u30: Irak 3-2 Vietnam (groep D)
12u30: Japan 3-1 Indonesië (groep D)

Afrika Cup
18u: Namibië 0-0 Mali (groep E)
18u: Zuid-Afrika 0-0 Tunesië (groep E)
21u: Tanzania 0-0 DR Congo (groep F)
21u: Zambia 0-1 Marokko (groep F)

Sandy Walsh scoort eerste interlanddoelpunt

Meer dan een eretreffer was het niet, maar KV Mechelen-rechtsback Sandy Walsh schreef tegen Japan wel zijn allereerste doelpunt voor Indonesië achter zijn naam.

Zo ziet de knock-outfase eruit op de Afrika Cup

Asian Cup
12u30: Australië 1-1 Oezbekistan (groep B)
12u30: Syrië 1-0 India (groep B)
16u: Hong Kong 0-3 Palestina (groep C)
16u: Iran 2-1 Verenigde Arabische Emiraten (groep C)

Afrika Cup
18u: Gambia 2-3 Kameroen (groep C)
18u: Guinee 0-2 Senegal (groep C)
21u: Angola 2-0 Burkina Faso (groep D)
21u: Mauritanië 1-0 Algerije (groep D)

VAE redden hun vel in laatste minuten

Bij de 0-3-voorsprong van Palestina en de eigen 2-0-achterstand tegen Iran, stonden de Verenigde Arabische Emiraten derde in groep C. Een late aansluitingstreffer besliste er anders over: de VAE blijven Palestina nipt voor en stoten door als tweede in de poule.

Mauritanië stunt tegen Algerije, en dat is slecht nieuws voor STVV én SK Deinze

Een nieuwe stunt op de Afrika Cup, waar het bescheiden Mauritanië met 1-0 gewonnen heeft van Algerije. Het nummer 105 op de FIFA-wereldranglijst had genoeg aan een doelpunt van Yali Dellahi in de eerste helft om de zege binnen te rijven. Aboubakary Koita (STVV) en Souleymane Anne (SK Deinze) stonden beiden aan de aftrap bij het winnende kamp.

Algerije eindigt door de nederlaag laatste in groep D en is verrassend uitgeschakeld op het toernooi. Union-aanvaller Mohamed Amoura keert zo vroeger dan verwacht terug naar België.

Mauritanië is door de stuntzege wél zeker van de volgende ronde. De beste vier derdes plaatsen zich voor de 1/8ste finales, en daar hoort Mauritanië met drie punten en een doelsaldo van -1 al sowieso bij.

Koita (STVV) mist Limburgse derby

De zege van Mauritanië is wel een tegenvaller voor STVV, de werkgever van Koita. De Kanaries hadden stiekem gehoopt om hun topschutter komend weekend te recupereren in de Limburgse derby tegen KRC Genk, maar dat plan mogen ze dus vergeten. Ook SK Deinze zal het langer zonder zijn aanvaller Anne moeten stellen.

Daarnaast plaatsten ook Burkina Faso met Hervé Koffi (Sporting Charleroi) en Angola met Núrio Fortuna (KAA Gent) zich voor de volgende ronde.

Gastland Ivoorkust in vieze papieren na 4-0-pandoering tegen Equatoriaal-Guinea dat verrassend groepswinnaar is

De laatste speeldag van de groepsfase op de Afrika Cup is ingezet. In groep A moest gastland Ivoorkust maandag hoe dan ook winnen van Equatoriaal-Guinea om zeker te zijn van rechtstreekse kwalificatie voor de volgende ronde.

Zonder grote kansen bij elkaar te voetballen, domineerde Ivoorkust een volledige eerste helft. Toch moest het na één scherpe tegenaanval van Equatoriaal-Guinea gaan rusten met een 1-0-achterstand.

De tweede helft bracht wening beterschap voor het gastland. De Olifanten overtuigden niet, zagen voor de tweede keer een doelpunt afgekeurd worden en kregen nadien een ijskoude douche.

Niet één, niet twee, maar drie treffers kregen de Ivorianen nog om de oren. Spelers, staf en fans zaten er verbijsterd bij. Het verdict: vier tegen nul.

Een ploeg met namen als Sèrge Aurier (Nottingham Forest), Franck Kessié (Al-Ahli), Jonathan Bamba (Celta de Vigo), Odilon Kossounou (Bayern Leverkusen), Simon Adingra (Brighton & Hove Albion), Nicolas Pépé (Trabzonspor) en Jean Thierry Lazare Amani (Union SG) laat het helemaal afweten tegen het nummer 88 op de FIFA-wereldranglijst. Door de ongeziene 4-0-stuntzege is Equatoriaal-Guinea tot ieders verrassing ook groepswinnaar in groep A.

Ook Nigeria stoot door

Nigeria won zijn partij tegen Guinee-Bissau dankzij een eigen doelpunt van Opa Sanganté. Ook zij plaatsen zich voor de volgende ronde. Nigeria telt net als Equatoriaal-Guinea 7 punten, maar kent een slechter doelsaldo waardoor het als tweede eindigt in groep A.

Ivoorkust is pas derde en moet hopen dat hun drie verzamelde punten genoeg zijn om als een van de beste derdes door te stoten naar de volgende ronde. Voor Guinee-Bissau zit het toernooi er definitief op. Het land wist geen enkel punt te sprokkelen. Ouparine Djoco (Francs Borains), Zinho Gano (Zulte Waregem) en Prosper Mendy (Olympic Charleroi) keren eerstdaags dus terug naar België

Asian Cup
12u30: Jordanië 2-2 Zuid-Korea (groep E)
15u30: Bahrein 1-0 Maleisië (groep E)

Afrika Cup
15u: Algerije 2-2 Burkina Faso (groep D)
18u: Mauritanië 2-3 Angola (groep D)
21u: Tunesië 1-1 Mali (groep E)

Asian Cup
12u30: Irak 2-1 Japan (groep D)
15u30: Vietnam 0-1 Indonesië (groep D)
18u30: Hong Kong 0-1 Iran (groep C)

Afrika Cup
15u: Kaapverdië 3-0 Mozambique (groep B)
18u: Senegal 2-1 Kameroen (groep C)
21u: Guinee 1-0 Gambia (groep C)

Japan ten onder

Op speeldag één kropen ze al door het oog van de naald met een moeizame driepunter, tegen Irak verliezen de Japanners wel. Er is nog niets gebeurd met het oog op de volgende ronde, maar de toernooifavoriet krijgt zo toch een krasje op de carrosserie.

Kaapverdië geplaatst!

Kaapverdië is het eerste land dat doorstoot op de Afrika Cup. Na de verrassende zege tegen Ghana pakte het team vandaag uit tegen Mozambique: 3-0, en dus zes op zes. Vooral de openingsgoal van Bebé is het herbekijken waard, al zag de doelman van de tegenpartij er allesbehalve goed uit op de bijzonder verre vrije trap.

Asian Cup
12u30: Syrië 0-1 Australië (groep B)
15u30: India 0-3 Oezbekistan (groep B)
18u30: Palestina 1-1 Verenigde Arabische Emiraten (groep C)

Afrika Cup
15u: Equatoriaal-Guinea 4-2 Guinee-Bissau (groep A)
18u: Ivoorkust 0-1 Nigeria (groep A)
21u: Egypte 2-2 Ghana (groep B)

Australiërs door

De kwalificatie is een feit voor Australië. Net als Qatar stoot het door naar de eerste knock-outronde.

Asian Cup
12u30: Libanon 0-0 China (groep A)
15u30: Tadzjikistan 0-1 Qatar (groep A)

Afrika Cup
18u: Marokko 3-0 Tanzania (groep F)
21u: DR Congo 1-1 Zambia (groep F)

Qatar geplaatst

Na twee speeldagen staat Qatar vier punten los in groep A. Het gastland is gekwalificeerd voor de volgende ronde.

Amallah tegen Samatta

Selim Amallah (ex-Moeskroen en -Standard) startte in tegenstelling tot Bilal El Khannouss (KRC Genk) en Tarik Tissoudali (KAA Gent) in de basiself bij Marokko. Bij tegenstander Tanzania kwam naast Novatus Dismas (uitgeleend aan Shakhtar Donetsk door Zulte Waregem) ook Aly Samatta (ex-KRC Genk en -Antwerp) in actie. De spits droeg de kapiteinsband.

El Khannous viel in na 72 minuten in de uiteindelijk vrij eenvoudige 3-0 zege van Marokko. Dismas pakte tweemaal geel en dus rood. Met het oog op de volgende wedstrijden werd Samatta relatief vroeg naar de kant gehaald.

Asian Cup
15u30: Thailand 2-0 Kirgizië (groep F)
18u30: Saoedi-Arabië 2-1 Oman (groep F)

Afrika Cup
15u: Burkina Faso 1-0 Mauritanië (groep D)
18u: Tunesië 0-1 Namibië (groep E)
21u: Mali – Zuid-Afrika (groep E)

Tunesië de boot in tegen sterk Namibië

Meer schoten, meer schoten op doel en vanaf minuut 88 tot het laatste fluitsignaal ook meer doelpunten: nummer 115 van de wereld Namibië sprong erg kwalitatief om met z’n balbezit en versloeg het 87 plaatsen hoger geklasseerde Tunesië met 0-1. Deon Hotto (Orlando Pirates) was de doelpuntenmaker van dienst, maar ook man van de verre voorzet Bethuel Muzeu (Black Leopards) verdient een vermelding. De grootste verrassing van beide toernooien tot nu toe.

Koita verrast Koffi ei zo na

Burkina Faso versloeg Mauritanië met 1-0, maar de wedstrijd had zomaar anders kunnen lopen. Toen STVV’er Aboubakary Koita Charleroi-doelman Hervé Koffi in de ogen keek voor een vrije trap, ging die laatste net niet de mist in.

Geen Tomiyasu en Mitoma bij openingsmatch Japan, en dat was een bewuste keuze

Heel wat fans van STVV en Union Sint-Gillis vragen zich af waarom hun voormalige clubspeler niet in de wedstrijdselectie zat in de gewonnen openingsmatch van Japan tegen Vietnam.

Beide spelers zijn nochtans belangrijke pionnen binnen hun ploeg, maar toch stonden ze zondag noch op het veld, zaten ze noch op de bank. Wat is er aan de hand? En zijn ze überhaupt wel geselecteerd? Het antwoord is niet ver te zoeken.


Asian Cup
12u30: Zuid-Korea 3-1 Bahrein (groep E)
15u30: Indonesië 1-3 Irak (groep D)
18u30: Maleisië 0-4 Jordanië (groep E)

Afrika Cup
15u: Senegal 3-0 Gambia (groep C)
18u: Kameroen 1-1 Guinee (groep C)
21u: Algerije 1-1 Angola (groep D)

Ook Zuid-Korea laat zich niet verrassen op Asian Cup

Als we Zuid-Korea zeggen, denken we met z’n allen spontaan aan één naam: Heung-Min Son. De Tottenham-aanvaller is met voorsprong de ster van het Zuid-Koreaanse elftal, maar tegen Bahrein hield de goaltjesdief zijn doelpunten nog op zak.

In een eerste helft met opvallend veel gele kaarten (5) zette In-beom Hwang Zuid-Korea na 38 minuten spelen op voorsprong. Meteen ook de stand bij de rust.

Pas in de tweede helft kon Bahrein voor het eerst echt gevaar stichten. Abdullah Al Hashash lukte kort na de pauze de gelijkmaker na vijf sterke minuten van de Golfstaat. Lang bleef die stand weliswaar niet op het scorebord staan.

Kang-in Lee trapte Zuid-Korea vijf minuten later met een fraaie plaatsbal opnieuw op voorsprong. Nog eens tien minuten later legde diezelfde Lee de wedstrijd in een beslissende plooi door de 3-1 tegen de touwen te werken. Bahrein kon daar niks meer tegenoverstellen, wat maakt dat ook Zuid-Korea als medefavoriet het toernooi met een driepunter begint.

Kameroen laat punten liggen

In het begin van de wedstrijd toch even voor de aanval kiezen, moesten ze bij Guinee gedacht hebben. Tegen schaduwfavoriet Kameroen kwamen de Guineeërs in minuut tien op voorsprong via Mohamed Bayo, maar een rode kaart van François Kamano bleek een half uur later het kantelpunt van de partij. Kameroen mocht een helft lang tegen tien man voetballen, en profiteerde – deels. Frank Magri zette de 1-1 op het bord, maar echt doorduwen lukte ondanks het vele balbezit niet. Aangezien op speeldag twee de topper tegen Senegal afgewerkt moet worden en een één op zes bijgevolg niet onrealistisch is in aanloop naar de dan mogelijke beslissende derde match tegen Gambia, mogen we toch stellen dat Kameroen z’n start gemist heeft.

Asian Cup
12u30: Japan 4-2 Vietnam (groep D)
15u30: Verenigde Arabische Emiraten 3-1 Hong Kong (groep C)
18u30: Iran 4-1 Palestina (groep C)

Afrika Cup
15u: Nigeria 1-1 Equatoriaal-Guinea (groep A)
18u: Egypte 2-2 Mozambique (groep B)
21u: Ghana 1-2 Kaapverdië (groep B)

Japan kruipt door het oog van de naald

Ondanks een vroege openingstreffer keken de Japanners in minuut 33 tegen een verrassende achterstand aan tegen Vietnam: 1-2. Dankzij twee late doelpunten in de eerste helft gingen ze alsnog rusten met een 3-2-voorsprong, maar de spanning hield nog een hele tijd aan. In de tweede helft koos Japan voor de controle, zonder zelf nog veel kansen af te dwingen. Vijf minuten voor tijd zorgde voormalig Cercle-spits Ayase Ueda voor de verlossing door de 4-2 koel op het bord te zetten. Dat was meteen ook de eindstand. Vietnam verliest, maar mag dromen van de volgende ronde in een groep met ook nog Irak en Indonesië.

Equatoriaal Guinea 1-1 Nigeria

Een bijzonder stug en met vertrouwend voetballend Equatoriaal Guinea heeft Nigeria op een 1-1-puntendeling gehouden. In minuut 36 kwam het zelfs op voorsprong via Iban Salvador, maar meteen daarna hing Victor Osimhen de bordjes terug gelijk. Toen die laatste in de tweede periode dé kans kreeg op de 1-2, schoot hij wild naast. Tegen de verwachtingen in viel Paul Onuachu toch nog in aan het eind van de partij, maar ondanks een halve kopkans kon ook hij de bakens niet meer verzetten. Zo staat Nigeria meteen twee punten in het krijt ten opzichte van gastland Ivoorkust in groep A.

Strafschop in 97e minuut

Een penalty van Mohamed Salah in de zevende minuut van de extra tijd heeft Egypte behoedt van een pijnlijke nederlaag tegen nummer 111 van de wereldranglijst Mozambique. De match was nochtans goed begonnen voor de Noord-Afrikanen, met de 1-0 van Mostafa Mohamed na amper twee minuten, maar vlak voor het uur was Mozambique erop en erover gegaan. Het signaal voor Egypte om de forcing te voeren, met vlak voor affluiten resultaat in de vorm van een gefloten elfmeter. Al staat ook een draw gelijk aan een ondermaatste toernooistart voor de medefavoriet.

Asian Cup
12u30: Australië 2-0 India (groep B)
15u30: China 0-0 Tadzjikistan (groep A)
18u30: Oezbekistan 0-0 Syrië (groep B)

Afrika Cup
21u: Ivoorkust 2-0 Guinee-Bissau (groep A)

Westerlo-verdediger Jordan Bos helpt schaduwfavoriet Australië aan 2-0-zege tegen India

Net als Qatar hebben ook de Aussies hun eerste wedstrijd op de Asian Cup gewonnen. In een eerste helft zonder al te groot doelgevaar hield een dapper India – dat af en toe zelf zeldzaam kon tegenprikken – nog enigszins stand. Australië bepaalde het tempo en eiste het balbezit op, maar tot een doelpunt kwam het in de eerste 45 minuten niet.

Vlak na de pauze was het wel raak. Jackson Irvine (FC St. Pauli) brak na 50 minuten de ban voor Australië en werkte de 1-0 tegen de touwen. The Socceroos bleven de wedstrijd verder controleren en troffen ook nog een tweede keer raak. Westerlo-verdediger Jordan Bos legde als invaller in minuut 70 de 2-0-eindstand vast

Al bij al een relatief eenvoudige overwinning voor een van de schaduwfavorieten op dit toernooi. Op de volgende speeldag neemt Australië het op tegen Syrië, India kijkt Oezbekistan in de ogen.

Ivoorkust neemt eerste horde

De eerste match is vaak de moeilijkste. En die horde heeft thuisland Ivoorkust achter de rug. In de openingswedsteijd van de Afrika Cup legden de Ivorianen Guinee-Bissau met 2-0 over de knie. Seko Fofana (Al-Nassr) en Jean-Philippe Krasso (Rode Ster Belgrado) namen de doelpunten voor hun rekening. Oude bekenden Odilon Kossounou en Christian Kouamé kwamen niet van de bank. Simon Adingra is nog geblesseerd, net zoals Sébastien Haller trouwens.

Een openingsgoal om u tegen te zeggen. Getekend, Man van de Match Seko Fofana (ex-Lens).

Wie wint volgens jou de Afrika Cup?

MORGEN

Belgisch getint Japan mikt op vijfde Aziatische titel

Japan is met voorsprong de favoriet om het toernooi te winnen. De Samurai Blue beschikt op papier over de sterkste kern en ook hun geleverde spel is met momenten een genot voor het oog. Met Kōki Machida (Union Sint-Gillis), Tsuyoshi Watanabe (AA Gent) en Zion Suzuki (STVV) zitten er drie Jupiler Pro League-gangers in de selectie. Ook verschillende andere spelers lanceerden eerder al hun carrière in onze competitie.

In 2019 liep Japan nog de eindzege mis door de finale met 1-3 te verliezen van Qatar. Nu, vijf jaar later, wil het land van de rijzende zon die kater graag doorspoelen met een vijfde Aziatische titel. Het mikt dus (opnieuw) op het allerhoogste. De Japanners openen hun toernooi tegen het bescheiden Vietnam.

Paul Onuachu nog niet in actie?

Dat Trabzonspor-spits Paul Onuachu (ex-Genk) pas in laatste instantie aan de Nigeriaanse selectie werd toegevoegd, na de blessure van Umar Sadiq (Real Sociedad), bewijst Nigeria’s weelde voorin en z’n status van medefavoriet. In de opener tegen Equatoriaal Guinea komt hij normaal gezien nog niet in actie. Eerder vervoegde Terem Moffi (OGC Nice, ex-KV Kortrijk) de selectie om de uitgevallen Victor Boniface (Bayer Leverkusen, ex-Union) te vervangen. Al blijft de aanvalsleider bij uitstek natuurlijk Victor Osimhen (Napoli, ex-Charleroi).

Asian Cup van start

Met de onvervalste topper tussen Qatar en Libanon zijn de Asian Cup en met de klap ook dit dagboek van start gegaan. Het werd een deugddoende openingswedstrijd voor Qatar, dat haar beide spitsen zag scoren (tweemaal Akram Afif en één keer Almoez Ali) en Libanon met 3-0 versloeg.

Dat Qatar de spits mocht afbijten, was trouwens niet meer dan logisch. Het is tenslotte het gastland, maar ook de winnaar van de vorige editie in 2019. In volle voorbereiding op het WK – dat evenwel uitdraaide op een fiasco – versloeg de Qatarese nationale ploeg toen Japan in de finale (1-3). De eerste tegenstander van Qatar op dat toernooi? Libanon. Het werd 2-0, het begin van een ongeslagen parcours.


Morgen

Asian Cup
12u30: Australië – India (groep B)
15u30: China – Tadzjikistan (groep A)
18u30: Oezbekistan – Syrië (groep B)

Afrika Cup
21u: Ivoorkust – Guinee-Bissau (groep A)

Het is helemaal niet ondenkbaar dat er tijdens de openingswedstrijd tussen Ivoorkust en Guinee-Bissau in beide kampen een ‘Belg’ tussen de lijnen staat. Ivoorkust heeft immers Jean Thierry Lazare (Union Sint-Gillis) mee, terwijl bij Guinee-Bissau naast Zinho Gano (Zulte Waregem) het gezelschap heeft van Ouparine Djoco (Francs Borains) en Prosper Mendy (Olympic Charleroi). We zouden u toch niet adviseren om erop in te zetten, want bovengenoemd viertal heeft samen slechts dertien caps op de teller staan. Gano is leider met zes caps sinds 2022, Djoco en Mendy hebben er allebei drie. Lazare bleef na zijn interlanddebuut op 16 november 2022 steken op één cap.

Tijdens de vorige openingswedstrijd, Kameroen-Burkina Faso op 9 januari 2022, stonden alle vijf de ‘Belgen’ in de basis. Michael Ngadeu (Gent), Samuel Oum Gouet (KV Mechelen) en Collins Fai (Standard Luik) speelden een hele wedstrijd voor Kameroen, net als de Burkinese doelman Hervé Koffi (Sporting Charleroi). Absoul Tapsoba (Standard Luik) stond ook in de basis, maar hij werd twintig minuten voor tijd gewisseld.


Wie wint volgens jou de Asian Cup?