Cyprus was memorabel, Denemarken werd dat ook. Een Truiens legioen zakte af naar Herning om de Kanaries aan te moedigen tijdens hun eerste Europese verplaatsing in de Conference League. En of het een onvergetelijke ervaring werd. Een recap door de ogen van onze STVV-watcher.
Wie er in Cyprus al bij was, weet hoe bijzonder zo’n Europese uitstap kan zijn. Ook voor de trip naar Denemarken maken heel wat supporters er een meerdaagse van door al een dag eerder richting Scandinavië te vertrekken. De meesten reizen met de auto of bus. Kilometers vreten met sjaals en vlaggen binnen handbereik, gezangen onderweg en hier en daar een pint.

De eindhalte is Herning, de thuishaven van FC Midtjylland. Een middelgrote provinciestad met een overzichtelijk centrum, een lange autovrije winkelstraat vol gezellige cafés en een centraal marktplein. Ook de Deense vriendelijkheid valt meteen op.
Wrange nasmaak
Zoals dat bij elke buitenlandse trip het geval is, voorziet de club een meeting point. Een plek waar alle Truiense supporters kunnen verzamelen om te verbroederen en gedachten uit te wisselen. In Herning werd er gekozen voor Fox & Hounds, gelegen in het hart van de stad. Terwijl er Champions League-voetbal op groot scherm wordt vertoond, klinken de eerste aanwezigen woensdagavond al op het Europese avontuur.

Maar de zorgeloze avond vol blije gezichten krijgt plots een onverwachte wending. Vanuit Kroatië bereikt slecht nieuws de Truiense fans. Na wangedrag van supporters tijdens de wedstrijd tussen Hajduk Split en Ajax beslist UEFA om geen fans toe te laten bij de eerstvolgende Europese thuismatch van de Kroaten. Laat dat nu net de wedstrijd tegen STVV zijn.
Een streep door de rekening en een financiële kater voor veel Kanaries die hun vlucht en hotel al hadden geboekt, maar vooral ook een nieuwe Europese ervaring die in rook opgaat.
De Deense vreugde maakt even plaats voor Kroatische ontgoocheling. Na een avond met uiteenlopende emoties zoekt iedereen met een ietwat wrange nasmaak zijn bed op.

Indrukwekkende corteo
De volgende ochtend is het tijd om de knop om te draaien en het vizier opnieuw te richten op het duel tegen Midtjylland. Daarvoor is iedereen tenslotte ook afgereisd. Druppelsgewijs kleurt Herning steeds meer geel en blauw. Het Truiense legioen dikt stevig aan. Fox & Hounds zit ondertussen propvol. In totaal tekenen 900 Truiense fans present in Denemarken.
Na de middag wordt het volume nog wat opengedraaid. Supportersgezangen klinken steeds luider, de stemmen steeds heser.

Met het aanvangsuur in zicht is iedereen stilaan klaar om naar de MCH Arena te vertrekken. Een indrukwekkende corteo van honderden Kanaries trekt door de straten van Herning. Drie kilometer lang wordt er gezongen en gesprongen, geroepen en geklapt. Ook bengaalse fakkels worden bovengehaald en geven de optocht nog wat extra kleur. Dit is zo’n gevalletje waarbij één beeld meer zegt dan duizend woorden. Straf. Impressionant. STVV is present.

Bomvol uitvak
Eenmaal aangekomen bij het compacte, moderne stadion graait iedereen nog snel een braadworst mee voordat het bezoekersvak zich tot aan de nok vult. De andere tribunes zijn nog leeg, maar dat houdt de Truiense achterban niet tegen om zich al te laten horen.
De thuisfans die hun plaatsen opzoeken, zijn zichtbaar verrast door het bomvolle uitvak. Na luidkeelse aanmoedigingen tijdens de opwarming is het showtime. De focus is van ieders gezicht af te lezen.


Uitzinnige vreugde
De Albanese scheidsrechter fluit het duel op gang. Wie dacht dat de Kanaries een afwachtende houding zouden aannemen, heeft het mis. STVV toont zich in de openingsfase een aantal keren rond de zestien van Midtjylland met onder meer een bedrijvige Vanwesemael en Mbuku op rechts. Die laatste treft zelfs het doelkader. Ook aan de overkant is het opletten voor enkele hete standjes voor de kooi van Kokubo, maar de Truiense burcht blijft overeind.
Ondanks dat Sint-Truiden het bij momenten moeilijk heeft, voetbalt het goed mee. Vlak voor de rust zet Vanwesemael zich nog een keertje goed door. Hij zwiept de bal voor doel en vindt Soèllé Soèllé aan de tweede paal. De spits knikt het leer feilloos tegen de netten, het uitvak ontploft. Sjaals en vlaggen fladderen in de lucht. Geel-blauw gaat met een voorsprong rusten.

Nagelbijten
Nagelbijten in de tweede helft. De Kanaries graven zich niet in, maar zien de thuisploeg een aantal keren gevaarlijk dreigen. Ook STVV zelf gaat op zoek naar een volgende goal. Sebaoui treft paal en deklat. Aan de overkant houdt Kokubo zijn ploeg recht met enkele belangrijke reddingen.
Drie toegevoegde minuten lijken eindeloos te duren. Een laatste bal wordt over de zijlijn getrapt, de ref fluit af. STVV klopt Midtjylland in de eigen MCH Arena, iets wat weinig clubs gegeven is. Niemand lijkt het te geloven, maar het scorebord liegt niet. De bezoekerstribune davert.
Ook de spelers beseffen welke prestatie ze net op de mat hebben gebracht. Samen met de Truiense achterban bouwen ze een feestje. De dankbaarheid langs beide kanten is groot. Ook coach De Meyer, die het de weken ervoor lastig had, krijgt zijn verdiende applaus. Een wedstrijd voor de geschiedenisboeken. Na de thuiszege tegen FC Iberia 1999 begint Sint-Truiden met een 6 op 6 aan de Conference League. Wie had dat gedacht?
Gigantische wodkafles
Terwijl de wisselspelers bij de cooling down nog een laatste keer getrakteerd worden op gejuich, verlaten de geel-blauwe fans het stadion. Een deel ervan begint met de auto of bus aan de terugrit richting Haspengouw, de rest zoekt het centrum opnieuw op. De avond is immers nog jong. Fox & Hounds maakt zich op voor een stevige feestnacht. In Herning leren ze al snel wat Nachte In Sintruin Dure Langk betekent.
Niet enkel de klassieke pintjes worden gesmaakt, ook de reusachtige fles Grey Goose Vodka doet de ronde in de bar. Zes liter aan drankplezier. Een traktatie van de club. En ook een fles met een verhaal. Eentje die zelfs tot bij de spelers raakt. Die zetten er maar al te graag hun handtekeningen op.




STVV trakteert zijn fans na de wedstrijd op een fles wodka van zes(!) liter. Nadien wordt de fles ook ondertekend door de spelers. ©STVV
Tak, og på gensyn
In een overwinningsroes karren de overgebleven fans daags nadien terug naar huis. Voor sommigen wacht nog een lange rit, maar na zo’n memorabele avond in Herning kan ook die er nog wel bij. Expeditie Denemarken: geslaagd. Tak, og på gensyn. Bedankt en tot ziens.
