De topquizzers onder ons kunnen moeiteloos alle laureaten sinds de vier-op-een-rij van Erwin Vandenbergh moeiteloos opsommen. Van scrabblevoetballer Edi Krnčević tot diens landgenoten Frank Farina en Aurelio Vidmar, de Kroatische drie-op-een-rij van Mario Stanić, Robert Špehar en Branko Strupar, de duo-laureaten Årst-Brogno en Sonck-Roussel, witte merels als Jaime Alfonso Ruiz, Romelu Lukaku met zijn povere aantal van 15 goals… Het is allemaal cultureel sporterfgoed geworden. Maar hoe snel vergeten we de jongens die net naast de topschutterstitel grepen? We weten allemaal nog hoe Tomasz Radzinski in 2001 op het nippertje zijn ploegmaat Jan Koller klopte, maar wie weet nog wie kloeg dat Nenad Jestrović in het seizoen 2004/05 veel meer penalty’s dan hem omzette? Welke witte merel in het seizoen 2006/07 bijna François Sterchele van de topschutterstitel hield? Om het u allemaal gemakkelijker te maken voor de toekomst, schrijft DFVF de strijd om de Gouden Stier in het seizoen 2023/24 speeldag per speeldag uit.
Het leuke aan de openingsspeeldag: wie scoort, maakt een grote kans om automatisch (co-)topschutter van de competitie te worden, al is het maar voor even. Dat was het geval voor Hugo Vetlesen, Carlos Forbs en Nicolò Tresoldi, die op vrijdag 7 augustus 2026 voor de doelpunten in de 3-0-zege van Club Brugge tegen KV Kortrijk aantekenden. In de eerste zaterdagavondwedstrijd voegde Lukas Mondele zich namens Cercle Brugge in het rijtje. Denis Eckert Ayensa van Standard werd nummer vijf… en vervolgens nummer één, want al vroeg in de tweede helft scoorde de Iraanse WK-ganger zijn tweede van de avond. Christiaan Ravych scoorde nog de 2-2, wat Cercle Brugge dan wel een punt opleverde maar hemzelf geen (co-)topschutterstitel. Het 1-1-gelijkspel tussen STVV en Lommel SK leverde logischerwijs geen collega op voor Eckert Ayensa, de 1-5-zege van Union bij KVC Westerlo gek genoeg ook niet. Met Promise David, Raul Florucz, Relebohile Mofokeng, Guilherme Smith en Darius Olaru stonden er vijf verschillende Unionisten aan het kanon in ’t Kuipje.
Op zondag kregen we vijftien doelpunten… en veertien doelpuntenmakers. De man die Eckert Ayensa kwam vervoegen kwam niet uit KAA Gent-KV Mechelen (2-0), waar Tiago Araújo en Josué Vergara de goals onder elkaar verdeelden. Ook niet uit Zulte Waregem-KRC Genk, waar Marley Aké en Serxho Ujka de openingsgoal van Rafiu Durosinmi uitwisten. De man die we zoeken scoorde ook niet in de 3-1-zege van Sporting Charleroi tegen OH Leuven – met Parfait Guiagon, Óscar Gil, Kevin Van Den Kerkhof en Freddy Mbemba kregen we daar vier verschillende doelpuntenmakers. Al evenmin in RSC Anderlecht-RAAL La Louvière, waar Adriano Bertaccini in de blessuretijd alsnog voor de 2-1 zorgde na eerdere goals van Mustapha Isah en Joshua Nga Kana. We moesten wachten op de wedstrijd tussen Antwerp FC op SK Beveren op zondagavond om Michael Frey met een tweeklapper de openingsgoal van Chris Lokesa te zien wegpoetsen. Welkom terug in de Jupiler Pro League, Michael!
| Stand na speeldag 1 2 – Dennis Eckert Ayensa, Michael Frey 1 – Hugo Vetlesen, Carlos Forbs, Nicolò Tresoldi, Lukas Mondele, Christiaan Ravych, Ralf Seuntjens, Ilias Sebaoui, Norman Bassette, Promise David, Raul Florucz, Relebohile Mofokeng, Guilherme Smith, Darius Olaru, Tiago Araújo, Josué Vergara, Rafiu Durosinmi, Marley Aké, Serxho Ujka, Parfait Guiagon, Óscar Gil, Kevin Van Den Kerkhof, Freddy Mbemba, Mustapha Isah, Joshua Nga Kana, Adriano Bertaccini, Chris Lokesa |
Een 3-3 op vrijdagavond, dat kan maar doen hopen op een doelpuntrijke speeldag. We kregen er alleszins een nieuwe naam bij bovenin: Ryan Merlen tekende aan voor twee van de drie doelpunten van STVV tegen Cercle Brugge. We schrijven verder Steve Ngoura, Nelson Ishiwatari, Erick Nunes en Krys Kouassi bij op de tweede plaats.
De 0-0 tussen Union Sint-Gillis en Zulte Waregem op zaterdagnamiddag slaan we over, de volgende affiche – KV Kortrijk-Antwerp FC – bood Michael Frey meteen de kans om uit te lopen. Dat gebeurde niet, met Anthony Valencia kregen we er wel een medetopschutter bij. Rein Van Helden feliciteren we met zijn tweede plaats. Ook de twee wedstrijden om 20u45 leverden een nieuwe coleider op: Rafiu Durosinmi tijdens KRC Genk-KVC Westerlo (3-2) en Nicolò Tresoldi tijdens OH Leuven-Club Brugge (0-3). In tegenstelling tot Merlen en Valencia voegden zij zich bij het duo Eckert Ayensa-Frey door één keer per speeldag te scoren. Mamadou Diakhon, Brandon Mechele, Dylan Ourega, Bryan Heynen en Aaron Bibout maakten het brede rijtje voor de tweede plaats iets langer.
Op zondag begonnen we met Yoni Gomis die tijdens Beveren-Anderlecht zijn doelpuntenrekening voor de Waaslanders opende, gevolgd door een la Louvière-Gent waarin de openinsgoal van Mustapha Isah – leider nummer zeven – werd uitgewist door Momodou Sonko en Ibrahima Cissé. Daarna schonken KV Mechelen en Standard de tweede speeldag een tweede 3-3, die zowel Adnane Abid als Myron van Brederode een sprong naar de top bood. De derde goal van Standard kwam niet van Eckert Ayensa, wel van Bernard Nguene. Voor de sport noemen we ook de goal van Thérence Koudou, alsook die van Amine Boukamir in Lommel-Charleroi (0-1).
| Stand na speeldag 2 2 – Dennis Eckert Ayensa, Michael Frey, Ryan Merlen (+2), Anthony Valencia (+2), Rafiu Durosinmi (+1), Nicolò Tresoldi (+1), Mustapha Isah (+1), Adnane Abid (+2), Myron van Brederode (+2) 1 – Hugo Vetlesen, Carlos Forbs, Lukas Mondele, Christiaan Ravych, Ralf Seuntjens, Ilias Sebaoui, Norman Bassette, Promise David, Raul Florucz, Relebohile Mofokeng, Guilherme Smith, Darius Olaru, Tiago Araújo, Josué Vergara, Marley Aké, Serxho Ujka, Parfait Guiagon, Óscar Gil, Kevin Van Den Kerkhof, Freddy Mbemba, Joshua Nga Kana, Adriano Bertaccini, Chris Lokesa, Steve Ngoura (+1), Nelson Ishiwatari (+1), Erick Nunes (+1), Krys Kouassi (+1), Rein Van Helden (+1), Mamadou Diakhon (+1), Brandon Mechele (+1), Dylan Ourega (+1), Bryan Heynen (+1), Aaron Bibout (+1), Yanis Gomis (+1), Momodou Sonko (+1), Ibrahima Cissé (+1), Bernard Nguene (+1), Thérence Koudou (+1), Amine Boukamir (+1) |
Negen topschutters, dat vroeg om een pelotonnetje dat zich zou afscheuren. De juiste speeldag was het daar weliswaar niet voor, want drie van de negen wedstrijden stonden pas begin september op het programma om de Europeesspelende teams niet te veel te belasten. Waarom de kopgroep dan niet nog wat groter maken, dacht Salieu Drammeh, die als invaller voor de enige twee goals in Standard-La Louvière (2-0) zorgde.
Elf is toch een echt voetbalgetal, dacht Zalán Átrok, die in de 4-0-zege van Zulte Waregem tegen SK Beveren de helft van de goals van Essevee scoorde. Dat is zoveel als Thomas Claes en Anosike Ementa samen. Als iedereen medetopschutter mag worden, waarom zou ik me dan gaan begraven op die tweede plaats, dacht Kevin Van Den Kerkhof tijdens de 2-0-zege van Sporting Charleroi tegen KV Mechelen, waarin ook Aiham Ousou scoorde. De bakens werden weliswaar pas echt verzet tijdens het 4-4-gelijkspel tussen Antwerp FC en KRC Genk. Anthony Valencia opende de score en scoorde zo als eerste dit seizoen drie keer, Rafiu Durosinmi volgde kort na de rust. Nog voor affluiten waren ze allebei evenwel opnieuw voorbijgestoken door Michael Frey, die voor zijn tweede tweeklapper in drie wedstrijden aantekende. Met hun drieën scoorden ze samen meer dan Josué Kongolo, Ayumu Yokoyama, Aaron Bibout en Eran Tuypens, die alle vier hun eerste van het seizoen scoorden.
Op zondag kregen we slechts twee wedstrijden, die voor onze statistieken weliswaar toch niet onbelangrijk zijn. Lommel SK versloeg KVC Westerlo met 4-0, mede dankzij twee goals van Tom Reyners – ook Lucas Schoofs en Don-Angelo Konadu droegen bij met elk een goal. Verder was er nog de 1-0-zege van Club Brugge in de Brugse Derby, met dank aan een goal van Nicolò Tresoldi. De Duitser werd zo samen met Rafiu Durosinmi de enige speler die op de eerste drie speeldagen telkens raak trof, al herhalen we voor de nuance even dat zes clubs pas later in actie kwamen.
| Stand na speeldag 3 (onafgewerkt) 4 – Michael Frey (+2) 3 – Anthony Valencia (+1), Rafiu Durosinmi (+1), Nicolò Tresoldi (+1) 2 – Dennis Eckert Ayensa, Ryan Merlen, Mustapha Isah, Adnane Abid, Myron van Brederode, Salieu Drammeh (+2), Zalán Átrok (+2), Kevin Van Den Kerkhof (+1), Tom Reyners (+2) |
Alvorens de drie laatste wedstrijden van de derde speeldag af te werken, kregen we nog een volledige vierde speeldag. KRC Genk opende met een 4-0-zege tegen SK Beveren, Jess Thorup zag vier van zijn spelers scoren… waaronder Rafiu Durosinmi, die al in het openingskwartier succesvol een strafschop omzette. Dat leverde hem een voorlopig plekje naast Frey op. Op zaterdag begonnen we met La Louvière-KV Mechelen, waarin Elias Filet en Adeshina Ayodele hun conto openden, maar Myron van Brederode en Mustapha Isah ook allebei voor nummer drie van het seizoen aantekenden. Dat deed ook Tom Reyners later op de avond, en wel door de enige goal van de wedstrijd te scoren in Cercle Brugge-Lommel SK. En kijk, daar had je enkele minuten later ook Dennis Eckert Ayensa weer in OH Leuven-Standard (1-2). Casper Nielsen en Wouter George mochten in diezelfde wedstrijd een eerste keer vieren, net als de vier doelpuntenmakers in KV Kortrijk-Sporting Charleroi (1-3).
Scoorde Genk-spits Durosinmi tegen Beveren zijn vierde in vier wedstrijden, dan moest Tresoldi tegen KAA Gent de rol lossen. Het was Hans Vanaken die zijn eerste van het seizoen scoorde, tussen de nummers twee van Josué Vergara en Ibrahima Cissé. Grote verschuivingen kregen we op zondag niet meer: in de drie andere wedstrijden kregen we vijf spelers die hun eerste van het seizoen scoorden (Ryotaro Araki, Snayder Porozo, Kaito Matsuzawa, Besfort Zeneli en Mateo Biondić) en vijf spelers die een tweede streepje achter hun naam mochten trekken (Samed Bazdar, Raul Florucz, Shunsuke Saito, Norman Bassette en Tobias Hedl). Bazdar hielp STVV als invaller zo aan een 1-4-zege tegen Antwerp FC, Tobias Hedl was zelfs nog determinerender gezien de einduitslag van Westerlo-Zulte Waregem (2-2).
| Stand na speeldag 4 (speeldag 3 nog onafgewerkt) 4 – Michael Frey, Rafiu Durosinmi (+1) 3 – Anthony Valencia, Nicolò Tresoldi, Myron van Brederode (+1), Mustapha Isah (+1), Tom Reyners (+1), Dennis Eckert Ayensa (+1) 2 – Ryan Merlen, Adnane Abid, Salieu Drammeh, Zalán Átrok, Kevin Van Den Kerkhof, Josué Kongolo (+1), Josué Vergara (+1), Ibrahima Cissé (+1), Samed Bazdar (+2), Raul Florucz (+1), Shunsuke Saito (+1), Norman Bassette (+1), Tobias Hedl (+2) |
Op 1 september, een dag voor de eerste wedstrijd van de ‘mini-inhaalspeeldag’, kondigde Antwerp FC het vertrek van Anthony Valencia naar CR Flamengo aan. Het kon Raul Florucz, de enige Unionist die tijdens de drie eerste competitiewedstrijden van Union minstens tweemaal had gescoord, maar inspireren. De Oostenrijker was als invaller niet trefzeker tegen STVV, we kregen op Stayen wel goals van Louis Patris, Kevin Mac Allister en Relebohile Mofokeng. De Zuid-Afrikaan sprong ter gelegenheid van zijn eerste basisplaats bij Union dus naast Florucz, al scoorde die in Oostende natuurlijk ook tweemaal tegen FK Bodø/Glimt. De zeges van KAA Gent en RSC Anderlecht tegen respectievelijk OH Leuven en KV Kortrijk waren iets zuiniger: beide clubs wonnen met 1-0, met dank aan Tiago Araújo en Danylo Sikan.
| Stand na speeldag 4 4 – Michael Frey, Rafiu Durosinmi 3 – Anthony Valencia, Nicolò Tresoldi, Myron van Brederode, Mustapha Isah, Tom Reyners, Dennis Eckert Ayensa 2 – Ryan Merlen, Adnane Abid, Salieu Drammeh, Zalán Átrok, Kevin Van Den Kerkhof, Josué Kongolo, Josué Vergara, Ibrahima Cissé, Samed Bazdar, Raul Florucz, Shunsuke Saito, Norman Bassette, Tobias Hedl, Relebohile Mofokeng (+1), Tiago Araújo (+1) |
De hoogstgerangschikte die eraan mocht beginnen op speeldag 5, nu alle tellers gelijkgesteld waren, was Nicolò Tresoldi. Die won op vrijdagavond wel met Club Brugge tegen Lommel SK, maar het enige doelpunt van de avond was een own-goal van Timothy Eyoma. Ook in de eerste zaterdagwedstrijd viel er een own-goal: Charleroi-doelman Mohamed Koné weerhield zijn ex-ploegmaat Adem Zorgane van een tweeklapper op Mambourg. Officieel scoorde de Algerijn dus maar één goal in de 2-3-zege van Union tegen Charleroi, net als Freddy Mbemba, Patrick Pflücke en Kamiel Van de Perre. De enige die zo wat opklom, was Mbemba.
De eerste grote verschuiving kregen we in de zaterdagwedstrijd: tussen de goals van Isa Sakamoto en Nikola Storm in de 0-4-zege van Westerlo bij KV Mechelen zaten twee goals van Shunsuke Saito, die zo zijn seizoensaantal had kunnen verdubbelen, ware het niet dat zijn afstandsschot tegen KRC Genk op de tweede speeldag werd gecatalogeerd als een own-goal van Matte Smets. Van één naar drie dus voor de Japanner. Later op de avond kregen Frey en Durosinmi er naast Saito nóg twee maatjes bij bovenin: Dennis Eckert Ayensa scoorde vanop de strafschopstip de enige goal in Standard-Antwerp, Samed Bazdar legde er dan weer voor de tweede week op rij twee in het mandje. Voor hem hadden ook Ryan Merlen en Robert-Jan Vanwesemael al de netten doen trillen tegen RAAL La Louvière.
Ook op zondag verschalkte iemand zijn eigen doel: Emmanuel Kakou opende namens Cercle Brugge de score voor KAA Gent. Tibe De Vlieger en El Hadji Seck volgden zijn voorbeeld, weliswaar in het kloppen van Gaëtan Coucke en niet hun eigen doelman. Hemsley Akpa-Chukwu en Zalán Átrok deden dan weer Seck na door pas in de blessuretijd de scoren, met als nuance dat Zulte Waregem daarvoor nog niet gescoord had tegen KV Kortrijk. Niet scoren, dat deden ook RSC Anderlecht en KRC Genk in hun onderlinge duel – logischerwijs dus ook geen goals van Rafiu Durosinmi. De speeldag werd afgesloten met de 3-0-zege van SK Beveren tegen OH Leuven, met goals van Chris Lokesa, Jearl Margharita en Elohim Kaboré. De eerste speeldag na de sluiting van de zomertransfermercato in België leverde dus vier topschutters op: naast Frey en Durosinmi weer Eckert Ayensa, en voor het eerst ook Bazdar.
| Stand na speeldag 5 4 – Michael Frey, Rafiu Durosinmi, Dennis Eckert Ayensa (+1), Samed Bazdar (+2) 3 – Anthony Valencia, Nicolò Tresoldi, Myron van Brederode, Mustapha Isah, Tom Reyners, Ryan Merlen (+1), Zalán Átrok (+1), Shunsuke Saito (+2) 2 – Adnane Abid, Salieu Drammeh, Kevin Van Den Kerkhof, Josué Kongolo, Josué Vergara, Ibrahima Cissé, Raul Florucz, Norman Bassette, Tobias Hedl, Relebohile Mofokeng, Tiago Araújo, Freddy Mbemba (+1), Chris Lokesa (+1) |
RSC Anderlecht begon het voetbalweekend met een nipte zege tegen KV Mechelen, met dank aan Tawfik Bentayeb, die zich vorig seizoen tot topschutter van de Ligue 2 kroonde. De eerste topschutter met een zwijgend kanon op speeldag 6 was Samed Bazdar, die met STVV met 2-0 ging verliezen bij SK Beveren. Chris Lokesa en Jearl Margharita, met doelpunt drie en twee van het seizoen, tekenden aan voor de goals.
In de tweede zaterdagwedstrijd was het Dennis Eckert Ayensa die niet vooruit raakte. Er vielen nochtans zes goals in Westerlo-Standard (4-2), maar niet van hem. Naast Cisse Sandra met een own-goal kwam enkel Adnane Abid op het scorebord te staan voor Standard, zijn derde van het seizoen. Ook Norman Bassette sprong van twee naar drie, en inspireerde zo Amando Lapage, Pape Diong en Thomas Van den Keybus om hun eerste van het seizoen te maken. Naast de voor onze lijst weinig boeiende OH Leuven-Cercle Brugge (1-1 dankzij Davis Opoku en Krys Kouassi) volgde de 5-0-zege van Union tegen Lommel SK, waarin Ilan Hurtevent zijn eerste voor Union scoorde en Besfort Zeneli, Relebohile Mofokeng en Raul Florucz naar respectievelijk twee, drie en vier goals sprongen. Vooral de tweeklapper van Florucz was interessant: de Oostenrijker vervoegde zo het viertal Frey-Durosinmi-Eckert Ayensa-Bazdar.
Op zondag werd alles weer omgegooid. Niet in Club Brugge-Antwerp FC, waar Jan Virgili, Snayder Porozo en tweemaal Hugo Vetlesen scoorden. Wel in KAA Gent-KRC Genk (1-1), waarin Rafiu Durosinmi de openingsgoal van Momdou Sonko uitwiste, en later op de avond ook in La Louvière-Kortrijk (3-0), waarin Mustapha Isah met twee goals het grote werk deed en Elias Filet het in de slotfase helemaal afmaakte. Het kransje van vier topschutters werd dus gereduceerd tot een Nigeriaans duo. Voor de volledigheid: tussen de wedstrijden van Durosinmi en Isah was er nog Zulte Waregem-Sporting Charleroi (0-1), waarin Jakob Napoleon Romsaas zijn eerste van het seizoen scoorde.
| Stand na speeldag 6 5 – Rafiu Durosinmi (+1), Mustapha Isah (+2) 4 – Michael Frey, Dennis Eckert Ayensa, Samed Bazdar, Raul Florucz (+2) 3 – Anthony Valencia, Nicolò Tresoldi, Myron van Brederode, Tom Reyners, Ryan Merlen, Zalán Átrok, Shunsuke Saito, Chris Lokesa (+1), Norman Bassette (+1), Adnane Abid (+1), Relebohile Mofokeng (+1), Hugo Vetlesen (+2) |
